RK9974-DC20 Programnable Withstanding Voltage Tester Hi-Pot Tester DC 20KV 10mA
★★★★★ 4.7 136 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mfitness.ca
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • DCW output voltage range:0.50~20.00kV;DCW Maximum output power:200VA(20.0kV 10mA);Voltmeter range:DC(0.50~20.00)kV;Voltmeter accuracy/setting :± (1.5%+5 words);Ammeter measuring range:DC 0~10mA
  • Arc detection:0-20mA;Output frequency:50Hz/60Hz;Operating temperature:0-40℃ ≤75%RH:Power requirements:220+10% 50Hz/60Hz+3HZ;Port:Standard RS232, RS485, USB, PLC;Screen:7 "TFT LCD screen
  • 7 inch TFT(800*480) is used to display setting parameters and test parameters, and the display content is eye-catching and rich
Color Gray
Model RK9974-DC20
Brand Name Tonghui
Style Name Industry
Manufacturer Rek
Power Source Corded Electric
Included Components ABS
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
136 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (117)
4 stars
2% (3)
3 stars
1% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)